Hotele, hotels
 
Częstochowa Online: praca w Częstochowie, hotele, noclegi, rozkład jazdy, hosting, strony www

Zobacz więcej: Sztuczne wyspy w Dubaju

www.dubai-architecture.info

Na Bliskim Wschodzi trwa wojna o dominację... architektoniczną. Wyżej, więcej i jak najdrożej. Jak na razie karty rozdaje Dubaj, ale niedawno do wyścigu włączył się Sheikh Tarek bin Laden - brat najsłynniejszego terrorysty.

O "Dubailandzie" słyszeli wszyscy. Egzotyka miesza się tam z przepychem wspieranym miliardami petrodolarów. Dubaj ma już najwyższy budynek na świecie - Burj Dubaj , który osiągnął wysokość 688 metrów.


źródło: Fot. KAMRAN JEBREILI AP

Miasto przyciąga także sławy światowej architektury - Hadid, Foster, Koolhaas to tylko nieliczni. Jakby tego było mało, swoje pomysły będą mogły zrealizować tam również sławy, które z architekturą nie mają nic wspólnego, m.in. Brad Pitt i Karl Lagerfeld.

Ale Dubaj przyciąga uwagę przede wszystkim niecodziennymi projektami. Sztuczne wyspy, stok narciarski w sercu pustyni, obrotowy wieżowiec, nowoczesna piramida, podwodny hotel. Budynki odważne, nowatorskie i bardzo drogie, bo Dubaj to miejsce, gdzie wszystko musi być "naj".


źródło: worldarchitecturenews.com

Dla jednych miasto jest wzorem nowoczesnej architektury i zaawansowanych rozwiązań, inni z przymrużeniem oka przyglądają się kaprysom bogatych szejków.

Dubajowi architektonicznego przepychu pozazdrościł Kuwejt. City of Silk (Madinat al-Hareer) to projekt o powierzchni 250 km2, który będzie odrębnym miastem w mieście. Położony wewnątrz Subiyi kompleks znajduje się po przeciwnej do stolicy kraju stronie Zatoki Perskiej, dlatego też oba miasta połączone zostaną mostem o długości ponad 23 km.źródło: www.cityofsilk.tv

Nazwa projektu nawiązuje do historycznego jedwabnego szlaku, który przechodził przez tamtejsze tereny. City of silk ma być ważnym węzłem komunikacyjnym, który ponownie połączy Bliski Wschód i Chiny. Będzie również ogromnym centrum finansowym z licznymi drapaczami chmur, wybudowane zostanie także lotnisko, centrum sportowe oraz hotele i apartamentowce.

Kuwejtczycy mają też ambicję wybudowania najwyższego budynku na świecie. Przewiduje się, że Al Jaber Tower wzniesie się na wysokość 1001 metrów i tym samym pobije rekord Dubaju.

Miasto zostało zaprojektowane przez angielskie biuro CivicArts/Eric Kuhne Associates i według planu ma kosztować 136 miliardów dolarów.


Dubai


Oklejanie samochodów, reklama na samochodach Warszawa Katowice

W takim sąsiedztwie nietrudno popaść w kompleksy. Sheikh Tarek bin Laden postanowił wyjść poza dominujące trendy i... granicę kontynentu. Chce połączyć Półwysep Arabski z Afryką najdłuższym na świecie mostem, na końcach którego zbuduje dwa nowe miasta. Pierwsze znajdować się będzie w Jemenie, drugie w maleńkim Dżibuti.


źródło: independent.co.uk

Miasta będą wzorem dla całego świata - najnowocześniejsze szpitale, uniwersytety, centra sportowe. Będą również wzorem dla kolejnych 98 metropolii, które Sheikh Tarek bin Laden planuje zbudować, ale gdzie, tego jeszcze nie wie.

Brat najsłynniejszego terrorysty ma wizję, która kosztować będzie blisko 200 miliardów dolarów, ale jak na razie pozostaje ona jedynie futurystycznym pomysłem.

buma, źródło: bryla.pl

następna >