Hotele, hotels
 
Dubaj, hotele, noclegi

Dubaj

Dubaj - miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

Demografia:

Rok:

1822
1900
1930
1940
1954
1960
1968
1975
1985
1995
2005

Liczba ludności:

11,200
110,000
120,000
138 000
120 000
140 000
58 971
183 000
370 800
674 000
1 204 000

1 Pierwszy powszechny spis ludności w Dubaju odbył się w 1968 roku.
Większość populacji Dubaju to obcokrajowcy m.in. Z Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. 25% populacji ma korzenie irańskie. W Dubaju mieszka także ponad 100 000 Brytyjczyków i innych zachodnich przybyszów. Rząd ZEA nie zezwala na żadną formę naturalizacji dla obcokrajowców. Prawie wszystkie komercyjne zakłady są prowadzone przez obcokrajowców przy cichej współpracy lokalnego biznesmena, który tylko "wypożycza" licencję za odpowiednią opłatą. Liczne strefy wolnego handlu umożliwiają obcokrajowcom nabycie pełnej własności. Powiększa się także liczba wilii i apartamentów na sztucznych wyspach takich jak Palm Islands oraz w wielu częściach Dubaju takich jak The Greens, Dubai Marina, International City itp. Własność jest całkowita lub na 99 lat w zależności od rejonu.

Ekonomia:

Dubai Marina, osiedle mieszkaniowe, jest drugą co do wielkości stworzoną przez człowieka mariną na świecie. Dubaj oraz Deira (niepodległa w tamtym czasie) stały się bardzo ważnymi portami dla zachodnich firm. Większość nowych centrów finansowych zostało wybudowanych na terenie portu. Dubaj budował swoją pozycję jako ważnego punktu na trasach transportowych w latach 70. i 80. XX. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem i portem turystycznym (Jebel Ali wybudowane w latach 70. XX wieku - największa stworzona przez człowieka przystań na świecie), ale także jest hubem dla firm IT oraz finansowych razem z nowym Światowym Centrum Finansowym - Dubai International Finance Centre (DIFC). Transport lotniczy jest kontrolowany przez, założoną przez rząd w 1985, Emirates Airline. Linia swój główny hub posiada na Dubai International Airport, w roku 2005 przewiozła 12 000 000 pasażerów.

Rząd założył specjalne strefy, którym przypisano odpowiednie funkcje i w których zakładają centra firmy z określonych branż, np. Dubai Media City jako część TECOM (Dubai Technology, Electronic Commerce and Media Free Zone Authority), w której siedziby takie firmy z branży IT jak EMC Corporation, Oracle, Microsoft, IBM oraz z branży mediów: MBC, CNN, Reuters, AP. Dubai Knowledge Village (KV) to edukacyjny i treningowy hub dla przyszłych pracowników innych wolnych stref. Internet jest filtrowany w większości stref Dubaju, wyszukuje i nie dopuszcza stron niedozwolonych kulturowo i religijnie np. izraelskich domen. Strefy TECOM na razie nie są filtrowane.

Nieruchomości

Burj DubaiDecyzja rządu o przejściu z gospodarki uzależnionej dochodowo od wydobycia ropy na nastawioną na usługi i turystykę uczyniła nieruchomości bardziej wartościowymi i skutkowało boomem budowlanym w latach 2004-2006. Budowy na dużą skalę uczyniły z Dubaju jedno z najszybciej rozrastających się miast, porównywalne jedynie z największymi miastami Chin.


Dubai


Oklejanie samochodów, reklama na samochodach Warszawa Katowice

Boom budowlany zaowocował powstaniem projektów na wodzie Palm Islands, The World oraz na lądzie Dubai Marina, Burj Dubaj Complex, Business Bay i Dubailand. Prace nad projektami prowadzą największe firmy na tamtejszym rynku Emaar Properties , Al Nakheel Properties i Dubai Properties. Aspiracje rządzącego szejka są odzwierciedlone przez ultra nowoczesną architekturę, unikatowe wieżowce takie jak Emirates Towers, które są dwunastym i dwudziestym czwartym budynkiem na świecie pod względem wysokości, oraz Burj al-Arab - hotel żagiel wybudowany na sztucznej wyspie do niedawna najwyższy hotel na świecie. Emaar Properties buduje obecnie budynek, który już pobił wszystkie rekordy wysokości, jest najwyższą konstrukcją wybudowaną przez człowieka. Gdy zostanie ukończony, najprawdopodobniej w 2009, będzie miał 850 m. Obok Burj Dubaj budowane jest największe centrum handlowe na świecie - Dubai Mall.

Budowany jest także obecnie projekt Business Bay, który ma być nowym Centralnym Dystryktem Biznesowym Dubaju. Gdy projekt zostanie ukończony będzie składał się z 500 wieżowców wybudowanych wokół sztucznego poszerzenia istniejącej Cieśniny Dubajskiej.

W lutym 2005 roku rozpoczęła się budowa Dubai Waterfront, który będzie 2,5 razy większy niż Waszyngton (D.C.) i siedem razy większy od Manhattanu. Dubai Waterfront będzie stanowił kompleks kanałów oraz wysp pełnych hoteli i budynków mieszkalnych. Cały projekt spowoduje wydłużenie linii brzegowej kraju o 500 mil. W kompleksie znajdzie się także Al Burj, jeden z najwyższych planowanych budynków na świecie.

Dubaj założył także Dubiotech - park umożliwiający firmom z branży biotechnologicznej prace nad genetyką, lekarstwami i obroną biologiczną. Celem parku jest rozwój tego sektora w Dubaju.

1 maja 2006 roku rozpoczął się projekt Bawadi, który pochłonie 27 mld dolarów i podniesie liczbę miejsc hotelowych do 29 000. Największym kompleksem w projekcie będzie Asia, który będzie największym hotelem na świecie (będzie miał 6500 pokoi).

Budownictwo

Od 2000 roku rząd Dubaju zainicjował mnóstwo odważnych i nowoczesnych projektów w całym mieście, głównie w Mina Seyahi, niedaleko Jumeirah i Jebel Ali. W wielu regionach nie łatwo ujrzeć dubajskie niebo bez przynajmniej jednego dźwigu. Eksperci uważają, że 30% wszystkich światowych dźwigów znajduje się w Dubaju. Budowanie w ZEA to szybszy proces niż w krajach zachodnich. Dzieje się tak głównie dlatego, że emigranci z Indii pracują za mniejsze wynagrodzenie niż pracownicy w innych krajach. Główną przyczyną boomu budowlanego w Dubaju jest chęć rządu uniezależnienia się od dochodów z wydobycia ropy, która może wyczerpać się już w 2010 roku. Promowana jest turystyka - budowany Dubailand oraz inne projekty z ogromnymi centrami handlowymi, parkami rozrywki czy stadionami. Inną przyczyną boomu jest zmiana prawa w 2002, które zezwala obcokrajowcom na posiadanie własności w Dubaju. Największymi firmami budowlanymi w Dubaju są Al Nakheel Properties i Emaar Properties.

Kultura

Jedno z muzeów w Dubaju - dom szejka Saeed Al MaktoumW Dubaju rozwijana jest także działalność kulturalna, dlatego rząd zainicjował powstanie Dubai Cultural Village. Projekt zakłada utworzenie muzeów, centrum do występów artystycznych, biblioteki, szkoły m. in. muzyczne i tańca, księgarnie oraz przestrzenie rekreacyjne. W Dubaju znajduje się wiele scen włączając Royal Hall w Dubai Perl, Stage on the Sea w podwodnym hotelu Hydropolis oraz Dubai Community Theatre. Teatr Madinat jest jednym z najlepszych teatrów w regionie, wystawiane są tutaj najsławniejsze produkcje, na które bilety długo przed premierą są zarezerwowane. Co roku odbywa się także festiwal filmowy, który przyciąga sławy z całego świata. Dubaj realizuje obecnie także projekt Dubai Studio City, które ma być centrum produkcji filmowej. W mieście budowana jest opera na wyspie zaprojektowana przez Zahę Hadid.

Rozrywka

Coroczny miesięczny Dubai Shopping Festival (DSF) przyciąga mnóstwo tłumów, w roku 2005 doliczono się 3,3 mln odwiedzających. Inne mniejsze festiwale takie jak Dubai Summer Surprises odbywają się w ciągu całego roku. W mieście znajduje się wiele centrów handlowych np. Mall of the Emirates, City Centre, Lamcy Plaza, Al Ghurair City, Mercato Mall, Oasis Centre oraz Wafi Centre, w których znajdują się międzynarodowe sklepy, butiki, restauracje. W Mall of the Emirates , jednym z największych centrów na świecie, znajduje się trzeci co do wielkości kryty stok narciarski. Niedługo Mall of the Emirates zostanie pokonany przez Dubai Mall, część kompleksu Burj Dubaj. W Dubaju znajdują się dwa parki wodne w Wonderland i Wild Wadi części Dubailand, który ma podobną koncepcję co Disneyland (budowa rozpoczęła się w 2003 roku). Całość, gdy zostanie ukończona, będzie miała 300 000 000 m2 powierzchni.

Nightscape of the high-rise section of Dubai, Unitd Arab Emirates. Autor: EVO. from UAE

Dubaj - hotele, galeria zdjęć

Model projektu Dubai Sports City

Życie nocne

W mieście znajduje się wiele klubów i barów głównie przy hotelach. Kluby nie dołączone do hoteli, rezydencji lub nie posiadającego licencji klubu społecznego nie mogą sprzedawać alkoholu. Pomimo wczesnej pory zamykania takich klubów, około 3, nie narzekają one na niedobór klientów.

Sport

W Dubaju odbywa się wiele wydarzeń sportowych na poziomie światowym m. in. Dubai Tennis Championships, Dubai Desert Classic (turniej golfowy) oraz coroczny wyścig koni Dubai World Cup, który oferuje największą wygraną na świecie w wysokości 15 mln dolarów. W mieście usytuował się International Cricket Council, który przez 95 lat mieścił się w Lord. W Dubaju niezwykle popularne staje się rugby, dlatego miasto gości Rugby Sevens, które jest niezwykle popularne w krajach grających w tą dyscyplinę.

Transport

Drogi

Dubaj ma bardzo rozwinięty system transportu autobusowego w całej metropolii. Mimo że system transportu jest duży (przewozi 200 000 pasażerów tygodniowo) nie jest na tyle duży, aby sprostać rosnącej populacji. System jest krytykowany z powodu zbyt małej pojemności. Rząd wprowadził specjalne karty e-go, które ułatwiły korzystanie z autobusów. Z systemu korzystają ludzie zarabiający średnio lub mało, reszta jeździ samochodami tworząc korki, które są problemem w mieście. W Dubaju jest wysoki wskaźnik wypadków na drogach (prawie co 3 min.). Przez wypadki drogi są często zablokowane. W mieście istnieje wiele korporacji taksówkarskich państwowych lub prywatnych. Dubajska Korporacja Taksówkarska (Dubai Transport Corporation) posiada taksówki w kolorze kremowym. Niektóre prywatne korporacje to Cars Taxi, National Taxi, Cititaxi i Metro Taxi. Taksówki można znaleźć wszędzie, jednak ciężko jest znaleźć je podczas dużych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Pociągi

Mapa metra w DubajuW emiracie realizowany jest aktualnie warty 3,89 mld dolarów projekt Dubai Metro. Metro ma być częściowo otwarte do 2009, a całość do 2012 roku. Kontrakt na budowę otrzymał Dubai Rapid Link (DURL), konsorcjum prowadzone przez Mitsubishi Heavy Industries. Nad projektem pracują także dwie japońskie firmy Obayashi i Kajima oraz jedna turecka - Yapi Merkezi. Metro będzie składać się z dwóch głównych linii : Green Line (Linia Zielona) z Rashidiya do głównego centrum oraz Red Line (Linia Czerwona) z lotniska do Jebel Ali. Metro w Dubaju (Zielona i Niebieska Linia) będzie miało 70 km długości i 43 stacje, 33 naziemne i 10 podziemnych. Pociągi, gdy projekt zostanie ukończony, będą jeździć co 90 sekund. Blue Line (Niebieska Linia) łącząca Dubai International Airport z nowym portem Jebel Ali i Dubai World Central International Airport została rozpoczęta. Linia będzie biegła 47 km przez Dubailand, na razie nie znana jest liczba stacji. Dubaj buduje system metra, aby uniknąć korków na drogach i sprostać rosnącej populacji miasta. Wybudowanych zostanie także siedem kolejek wąskotorowych, aby wspomóc system metra. Kolejka ma połączyć różne miasta takie jak np. Dubailand, Palm Jumeirah i inne z głównymi liniami metra.

Porty i transport wodny

W Dubaju znajduje się kilka portów handlowych, takich jak Port Rashid, Al Jadaf czy Jebel Ali. Cieśnina Dubajska nadal jest używana przez lokalnych handlarzy w dawach. Tradycyjną metodą przedostawania się z prawobrzeżnego Burj Dubaju do lewobrzeżnej Deiry są małe łódki zwane abrami; Kursują one m. in. z okolic Suku złotego do historycznej dzielnicy Bastakiya.

Transport lotniczy

Jeden z samolotów linii Emirates.
Model nowego lotniska w Dubaju - Dubai World Central International Airport. Dubai International Airport jest hubem dla linii Emirates. Port w Dubaju wygrał wiele nagród za profesjonalizm i znakomitość w usługach i architekturze budynku. Trzeci terminal jest w trakcie budowy, gdy zostanie ukończony podwoi pojemność portu, będzie przystosowany do obsługi samolotów Airbus A380. Drugi port ulokowany jest w Jebel Ali (nazwę zmieniono na Dubai World Central International Airport, chociaż w IATA kod pozostał JXB) wraz z Jebel Ali Airport City, którego budowa rozpoczęła się w 2005 roku. W przeciągu 20 lat port ma osiągnąć zdolność przyjąć 120 000 000 pasażerów w ciągu roku, pokonując tym samym największy port Hartsfield-Jackson International Airport w Atlancie (88.4 mln pasażerów w 2005 roku).

Dubaj inwestuje duże pieniądze w swoje linie Emirates. Ideą jest rozwinięcie dubajskiego transportu lotniczego tak, aby pasażerowie z każdego miasta na świecie mogli przylecieć prosto do Dubaju. Gdy Emirates otrzyma samoloty Boeing 777-200LR Worldliner będzie mógł oferować loty do każdego większego miasta. Linia złożyła zamówienie na 45 samolotów Airbusa A380 superjambo, z podwójnym pokładem, który może pomieścić 641 pasażerów. Emirates złożyło także zamówienie na 42 samoloty Boeing 777. Lokalizacja Dubaju czyni go unikatowym w dostępności oraz połączeniach.źródło: wikipedia, Dubaj - hotele, galeria zdjęć